Engelsholm Højskole · Engelsholmvej 6 · 7182 Bredsten · 75 88 35 55 · engelsholm@engelsholm.dk ·
Søg
Se større billede
Malersalen
Se større billede
Keramik
Se større billede
Ovnformet glas
Se større billede
Se større billede
Lars Ravn
Se større billede
Anne Marie Ploug


Kunst 29/30.

14 dage med kunst!
Søndag den 12/7 – lørdag den 25/7 2008

Kursusleder: Bente Stamp og Anna-Marie Nissen

Fordybelse kræver tid. Kunst 29/30 giver mulighed for at erhverve kunstneriske færdigheder og lade kreativiteten få frit spil.
Tag to uger til Engelsholm Højskole for at blive inspireret til kunstnerisk udfoldelse gennem sang, foredrag og hyggeligt samvær og fold dig ud på vores store værksteder.
Rammerne er helt unikke.

Engelsholm Højskole har en lang tradition for at udbyde ugekurser, hvor kunst og kunsthåndværk er i centrum.
Hver dag begynder med en fælles morgensamling. Derefter arbejdes der på værkstederne.
Om aftenen vil der være sangtime, koncert og hyggeligt samvær.

Når der er tid til det, kan du gå en tur i barokhaven eller i slottets skov – eller rundt om søen. Her er simpelthen meget smukt!

Værksteder:

Maleri m. acryl v/ Anna-Marie Nissen og Bente Stamp

Smykker v/ Birgit Møller

Glaspustning v/ Erik Meaker

Ovnformet glas v/ Stine Bidstrup

Keramik v/ Susanne Lyngsøe


Arrangementer:

Koncert med Helle Hansen

Foredrag med kunstner Lars Ravn: Ingen skaber alene

Foredrag med kunstner Anne Marie Ploug

Sangaften med musiklærer og sangbogsredaktør Jakob Bonderup

Udflugt til Nørup kirke – en senjysk barok kirke

Kunsttur til Horsens Kunstmuseum og Franz Pedersen Galleri

_______________________________________________

Koncert med Helle Hansen 

Desværre har Mads Langer måttet melde afbud til koncerten på Engelsholm Højskole – i stedet får vi fornøjelsen af at præsentere jer for en anden af skolens dygtige og meget spændende lærere:

Helle Hansen

Sanger, musiker og internationalt prisbelønnet sangskriver.

Helle Hansen har optrådt som solist og komponist for en lang række orkestre, kor og bigbands. Hun har udgivet 8 cd'er i eget navn og medvirker på ca. 60 udgivelser. Med en baggrund som klassisk musiker og rytmisk sanger, er hendes musik genrebred, melodisk og iørefaldende, og hendes tekster, som overvejende er på engelsk, har vundet priser i USA.

Som en bedrift af de sjældne har Helle Hansen nemlig de seneste 7 år i træk (2002-08) vundet "Honorable Mention Award" i verdens største sangskrivningskonkurrence "USA Songwriting Competition". De seneste 2 som den sangskriver i verden (!) med flest sange i finalen.

Som noget nyt har Helle Hansen nu også kastet sig over musikdramatikken, idet hun var været komponist, tekstforfatter og arrangør på 2 musikdramatiske forestillinger i 2008: Shoes With Wings (moderne danseforestilling, opført flere steder i Tyskland) og STEAM (dansk/amerikansk soulmusical, opført i Danmark og Skotland). Desuden var hun i år vocalcoach på Århus Teaters anmelderroste teaterkoncert Kødkarrusellen.

Modtager af "Abbedisseprisen" 1987, Århus Jazzselskabs "Gaffelpris" 1997, Grenå Kommunes Kulturelle Hæderspris 2005, Jazzpris Silkeborg 2007, samt flere komponistarbejdslegater.

www.hellehansen.dk eller www.myspace.com/hellehansen


Foredrag med kunstner Lars Ravn : Ingen skaber alene

I sommeren 2009 udstiller Lars Ravn på Silkeborg Kunstmuseum - en retrospektiv udstilling efter 25 års farverigt virke som billedkunstner.
Lars Ravn vil i sit foredrag fortælle om sin egen kunst, som spænder vidt: oliemaleri, glaskunst, grafik, keramik…… - og spinde tråde derfra ud i samfundet - ud i verden.
”Ingen skaber alene” er en titel, som har været Lars Ravns kunstneriske omdrejningspunkt igennem de senere år.
I en tid hvor individet og samfundet konstant udfordres af tanken om ”at enhver er sig selv nærmest”– slår Lars Ravn et slag for fælles-skabet, for at turde åbne sig for og ud imod verden – åbne sig og møde medmennesket og den mangfoldighed af muligheder, der ligger og venter i dette møde!
Kunsten siger noget af det, som ord ikke formår. Kunsten udfordrer til stadighed vore sanser, og med brugen af dem skaber vi nyt.
Lars Ravn giver i sit foredrag et bud på et sanseligt udgangspunkt for mødet med vores verden.

Foredrag med kunstneren Anne Marie Ploug

Kunstneren Anne Marie Ploug er en power girl. I lighed med sine tidligere Manga piger er hun på en og samme tid sej og sart. Hun kan ridse de fineste sarte ukrudtsvækster frem, ligesom hun kan give den fuld skrue i maleriets rum. Hun kan knalde ud i pink og give den stilhed i sort. Åbne forfatterens meddigtende stemme, og lade billede og lyd danne nye betydninger. Anne Marie Plougs malerier hører ikke til de stille. De gør væsen af sig, råber højt med farverne, insisterer på at bliver set.
- citat: Mai Misfeldt

Sangaften ved musiklærer og sangbogsredaktør Jakob Bonderup

Jakob fortæller anekdoter bl.a. om tilblivelsen den nye udgave af højskolesangbogen, og vi synger det bedste, vi har lært



Udflugt til Nørup kirke – en jysk senbarok kirke


Kunsttur til Horsens Kunstmuseum og Franz Pedersen Galleri
lørdag d. 18. juli
Pris pr. deltager: 175,- kr. incl. entre, bus og rundvisning