Engelsholm Højskole · Engelsholmvej 6 · 7182 Bredsten · 75 88 35 55 · engelsholm@engelsholm.dk ·
Søg
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Se større billede
Stine Bidstrup
Se større billede
Peter Borberg
Se større billede
Claus Domine Hansen
Se større billede
Kunst 29+30, ugeskema

Kunst 29 + 30 – 14 dage i kunstens tegn!

Søndag den 18/7 til lørdag den 31/7
Kursusledere: Anna-Marie Nissen og Bente Stamp

Tilmelding - download ugeskema

Fordybelse kræver tid. Kunst 29/30 giver mulighed for at erhverve kunstneriske færdigheder, få indsigt i kunstens forunderlige verden og lade kreativiteten få frit spil.
Tag to uger til Engelsholm Højskole for at blive inspireret til kunstnerisk udfoldelse gennem sang og musik, foredrag og hyggeligt samvær og fold dig ud på vores store værksteder.
Rammerne er helt unikke.

Engelsholm Højskole har en lang tradition for at udbyde kurser, hvor kunst og kunsthåndværk er i centrum.
Hver dag begynder med en fælles morgensamling. Derefter arbejdes der på værkstederne, som i øvrigt er åbne døgnet rundt.
Om aftenen samles vi i riddersalen til sang, koncert og foredrag.

Når der er tid til det, kan du gå en tur i barokhaven eller i slottets skov – eller rundt om søen. Her er simpelthen meget smukt!

Værksteder:
Maleri med akryl v/ Bente Stamp og Anna-Marie Nissen
Smykker v/ Birgit Møller
Glaspustning v/ Stine Bidstrup
Ovnformet glas v/ Astrid Munck Daverkosen
Keramik v/ Susanne Jakobsen

Arrangementer:


Foredrag med Gitte Ingerslev: Billedet og bogen

Kunstværker kan ses som en nøgle til forståelse af spørgsmål i det det menneskelige livs vilkår – foredraget indeholder eksempler på tolkninger af litterære værker i dialog med berømte kunstværker.

Foredrag med Peter Borberg: Det forfærdelige, det morsomme — og det forfærdeligt morsomme…
Et foredrag om humoren som smertens forløser. Om latteren som det ekstra åndedræt, vi altid har i beredskab. Med udgangspunkt i vores store danske humorist Storm P. tager jeg tilhørerne med på en rejse ind i den humor, som søger at forstå, formidle og forløse tragikken.  
Vi bevæger os fra Storm P. over i hverdagens humor – misforståelserne, overraskelserne og modsætningerne. Og med talrige, latterfulde nedslag på den humor, der spiller bold med livets alvor – i min bog repræsenteret ved farverige humorister som Jytte Abildstrøm, John Engelbrecht og Flemming Jensen – indkredser jeg den humor, som både kan få os til at grine og græde.     

En underholdende time om det forfærdelige, det morsomme – og det forfærdeligt morsomme…

Foredrag med keramiker Claus Domine Hansen: Fra Michelangelo til Mobiltelefonen
Hvad har Michelangelo at gøre med mobiltelefonen? Begge kan betragtes som ikoner for deres tid.
Foredraget vil tegne et historisk rids fra renæssance og frem til i dag. Udgangspunktet er egne værker; værker der skal opfattes som humoristiske kommentarer til nutidens idealer.

Koncert med Morten Grimstrup

Sangaften med Niels Møller

Kunsttur til sommerudstillingen i Tistrup – en af de store censurerede udstillinger, som kan være adgang til en kunstnerisk karriere og et medlemskab af BKF
Pris pr. deltager: 175,- kr. incl. entre, bus og rundvisning

Værksteder


Maleri med akryl – Samtidskunstens brug af virkeligheden - et udgangspunkt for det eksperimenterende maleri
Lærere: Anna-Marie Nissen og Bente Stamp

Et typisk træk ved samtidskunsten er, at man er meget interesseret i at inddrage virkelighedens verden, dagligdagen eller forskellige samfundsrelevante temaer. Der eksperimenteres med forskellige medier - og der arbejdes på tværs af kunstarterne, hvilket bl.a. har medført nye tilgange til de tekniske malemetoder. Hvad er tilladt? – Hvilke nye midler kan man gøre brug af?
Vi tager udgangspunkt i det nye danske maleri og ser på, hvordan de unge kunstnere bruger virkeligheden til at fortælle deres historier. De arbejder med det genkendelige, det hjemlige og det hverdagslige, udtrykt i et figurativt sprog tilført abstrakte elementer.
Kurset indledes med et fælles oplæg, og der vil herefter løbende blive stillet opgaver som øger opmærksomheden på brug af farve og komposition. Der lægges vægt på det eksperimenterende, fabulerende og fortællende, hvor forskellige maleteknikker blandes i det samme maleri.

Der vil desuden være mulighed for at arbejde med serigrafi og fototryk, teknikker som begge kan integreres i akryl maleriet.

Udover fællesoplæg og opgaver vil der også være individuel vejledning til den enkelte.

Vigtigt: Begynd allerede nu med at indsamle materiale som inspirerer dig: Tag billeder af et rodet bord efter bagning, af arbejdsbordet inden oprydning, af redskabsrummets mange haveredskaber, af køkkenvasken, af den visnende blomsterbuket på bordet med stol i forgrunden. Kort sagt gå amok med digitalkameraet
Til fototryk og serigrafi skal der bruges kontrastfulde billeder: Det kan f.eks. være fotografier, tegninger, udklip etc

Medbring digitalkamera

Materialeliste:
Akrylmaling
1 - 3 store lærreder af god kvalitet
Pensler, limstift, blyant, lineal, saks, malertape, malerulle
Hårtørrer – fremmer tørreprocessen
Serigrafirammer – hvis man har det – ellers lærer du at bygge en på skolen.

Højskolen har en lille butik, hvor der kan købes pensler, lærreder og akrylmaling
Påregn en værkstedsafgift på 100,- pr. uge.

Smykkedesign
Lærer: Birgit Møller

Hvorfor købe smykker, når du selv kan fremstille dem?
I vores veludstyrede værksted har du muligheden for at kreere og designe dit helt personlige smykke - det er kun fantasien, der sætter grænser.
Ud fra forskellige inspirationskilder tegner og designer du det smykke, der passer til dig og under meget kyndig vejledning fremstilles det i et eller flere metaller.
Der saves, files, loddes, pudses - slebne sten designes ind i smykkerne - der støbes i både sølv og guld – der skæres, files og modelleres i voks. Naturens materialer inddrages som inspirationsmateriale til støbningen

Der bruges mange forskellige materialer, tit flere materialer i samme smykke.

Glaspustning - En udfordring af evner og fantasi.
Lærer: Stine Bidstrup

Kurset i glaspustning vil tage udgangspunkt i håndværket, og hvert trin i processen vil blive forklaret og vist i værkstedet.
Vi vil undersøge, hvordan ideer opstår og udvikles gennem kendskab til det traditionsrige håndværk - glassets endeløse muligheder og egenskaber som form, farve, overflade, transparens, optik og lys. Efter introduktion til de grundlæggende principper i klart glas vil du kunne bruge disse teknikker til at udføre dine ideer, hvad enten det er simple brugsgenstande eller skulpturelle objekter. Der vil blive lagt vægt på eksperimenter og holdarbejdet i værkstedet.
Uanset om du er nybegynder eller øvet, så er det eneste krav at du har lysten til at lære og en god sans for humor.

Ovnformet glas
Lærer: Astrid Munck Daverkosen

Det vil være muligt at deltage både for nybegyndere og for øvede. Vi vil arbejde i både vinduesglas(float) og bullseye glas, samt smykkeglasset dichroic.
Du vil lære om grundbegreberne fusing og slumpning , og om glassets forskellige anvendelsesmuligheder og om forskellige brændinger.
På værkstedet er der mange forskellige forme vi kan arbejde med, så der kan fremstilles fade, figurer, ikoner, billeder og smykker. Tag endelig selv ideer og ønsker med.
Vi vil arbejde med forskellige teknikker som krakelering, glasmaling, tack-fusing og sandblæsning.

Materialeforbruget vil afhænge af, hvor meget hver enkelt deltager producerer i løbet af ugen. Udgiften vil typisk ligge mellem kr. 600,- og kr. 1.200,- . Derudover kommer fællesmaterialer på kr. 50,- pr. deltager.

Astrid har arbejdet med glas i 7 år. Både som glaskunstner og som underviser. Hendes kunst sælges fra gallerier rundt om i Danmark og på glasmuseet i Ebeltoft.

Skulpturel keramik og maleri på keramik.
Lærer: Susanne Jakobsen

Kom og eksperimenter med form, motiv og materialer.

Et lærred kan have mange former og dimensioner. Giv dig selv en udfordring – mal dine billeder på en keramiskflade eller omsæt dem til form. Der vil både blive stillet fælles opgaver og være mulighed for at arbejde med individuelle projekter. Se dine billeder/ idéer blive tredimensionelle eller afprøv en ny flade til motivet.

Forløbet består af to dele:
Udvikl dit eget keramiske lærred. (Form eller flade)
Fremstil dit billede/ fortælling via form eller med keramisk farve.

Indhold:
Oplæg – Eksempler fra kunsthistorien om kunstnere som arbejder med keramik. Film - Det glaserede teater, om Peder Rasmussen. Materiale og teknik.
Øvelser – Med udgangspunkt i jeres egne ideer /billeder. Tegnes og udvikles former og flader til billederne.

På værkstedet er der en værksteds udgift på 250 kr pr uge.
Til materialer må der påregnes udgift til ler: mellem ca. 210kr til 840kr, dog afhængig af det format du arbejder i (dette er kun vejledende).

Kurset er åbent for alle - der kræves ingen forhåndskendskab, kun formglæde.

Tilmelding - download ugeskema