| Engelsholm Højskole · Engelsholmvej 6 · 7182 Bredsten · 75 88 35 55 · engelsholm@engelsholm.dk · |
|
Her er det officielle program til weekendens elektroniske festival, Engelsholm Electronic 2010:
Fredag:
15: Ankomst
15.30: Vuptikunst
Duoen Vuptikunst giver en indsigt i de mere opsigtsvækkende dele af deres instrumentarium, der udover computere og musikelektronik også omfatter iphones og håndholdte Nintendo spillekonsoller. Hvordan? Hvorledes? Hvad? Det kan du få besvaret i deres gennemgang af mulighederne i apparater der ikke er fremstillet til at være musikinstrumenter, men som godt kan være det alligevel.
17.30: Aftensmad
18.30: Elevkoncerter
20: Who Is Mixing This Anyway
21: Akiri/Altmodisch/Lyhne-Foss
23: Spejderrobot
Lørdag:
9-10.30: Mokost
12: Vuptikunst
13.30: DIY MIDI controller workshop
Tore Gynther (WhoIsMixingThisAnyway) står i spidsen for en workshop, hvor du får mulighed for at bygge dine egne controllere fra bunden, og give dem præcis de knapper og ikke mindst det funky udseende du altid har ønsket dig af dit elektroniske instrument.
Teknikken vil være baseret på Arduino og de dele man kan lodde på sådan én, og der vil både være praktisk elektronik og programmering med i dagens forløb.
16.30: Intro t. Elektronisk Musik på Engelsholm Højskole
17.30: Aftensmad
18.30: Elevkoncerter
21.00: MOFUS
21.50: RUMPISTOL
23.00: BJØRN SVIN
23.50: Afterparty // DJ Kenn Waehrens
Søndag:
9-10.30: Mokost
Farvel, og tak for i år.
)o()o()o()o()o()o()o()o()o()o()o(
Tilmeldingen er lukket til lørdagens workshop - materialerne er bestilt. Og vi er ved at løbe tør for madrasser til sovesalene .. men kan man klare sig uden, så kom frisk alligevel. Tilmelding til overnatning/spisning på engelsholmelectronic@gmail.com. Hvis du bare vil komme til koncerterne, så er tilmelding ikke nødvendig; entréen betales ved broen over voldgraven.
Vi ses!