
Koncert – KH Marie
marts 24 | 19:30 - 21:30

KH Marie og Morten Søndergaard ”Intet er Nok”
I september 2020 udkom KH Maries debutalbum ‘intet er nok’, hvor musiker Marie Koldkjær Højlund behandler tematikker om forelskelse og intimitet ud fra digter Morten Søndergaards sangtekster. Tekster, der er en omskrivning af de erotiske fortællinger fra Højsangen i Det Gamle Testamente.
Kh Marie præsenterede sit album ved en række udsolgte sansekoncerter på Aarhus Teater, og nu kan hun, bandet og digter. Morten Søndergaard opleves i Agerumsladen på Engelsholm i et mix af digtoplæsning, trio-koncert og talk.
KH Marie:
Marie Koldkjær Højlund har et imponerende cv. Mest kommercielt har hun siden 2017 været medlem af Nephew, men hun har også været en del af den kulthyldede indiepopgruppe Tiger Tunes, det vovede elektroniske projekt Marybell Katastrophy (velsagtens det tætteste på en dansk pendant til The Knife), og så har hun endda kreeret lydinstallationer som den ene halvdel af duoen The Overheard.
For billetter: skriv til engelsholm@engelsholm.dk – begrænsede pladser